Często otrzymuję zapytania czym należy karmić papugi. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – generalnie wszystkim tym, co się dla papugi nadaje. W swojej hodowli podaję papugom trzy rodzajami gotowych mieszanek dla papug, dwa rodzaje granulatu, oraz karmą miękką w postaci owoców, warzyw i kiełków. Dietę swoich papug uzupełniam gotowanym na twardo jajkiem (zwłaszcza w okresie lęgowym przed zniesieniem jajek oraz w trakcie wychowywania młodych), świeżymi gałęziami drzew owocowych oraz wierzby, kilkoma gatunkami orzechów, suszonymi owocami i warzywami. Do tego papugi otrzymują minerały w postaci kostek wapiennych oraz gritu.

Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie można podawać papugom „ludzkiego” jedzenia: chleba, soli, cukierków, chipsów, kiełbasy, czekolady oraz awokado. Takie pokarmy są dla naszych podopiecznych niezwykle szkodliwe a czekolada i awokado nawet śmiertelnie niebezpieczne.

A co zrobić jak papuga nie chęć jeść tego co jej podajemy i wybiera z pokarmu tylko ulubione kąski? Polecam na pewien czas wyeliminować z karmy ulubiony składnik  –  taka „metoda na głoda” z reguły się sprawdza i w ciągu kilku dni papugi zaczną spożywać inny pokarm, a przysmaki możemy podawać im z ręki co dodatkowo ułatwi oswojenie ptaszora.

Poniżej zdjęcia papuzich posiłków z bieżącego tygodnia  – sucha karma/granulat nie stanowią więcej niż 50% dziennej porcji podawanej karmy. W tym tygodniu w menu były m.in. 3 rodzaje gotowych mieszanek, granulat, kiełki fasoli mungo, kiełki słonecznika, mieszanka do kiełkowania, jabłko, banan, melon, brokuł, gotowane jajko oraz mieszanka orzechów (ziemne, nerkowca, włoskie, brazylijski, laskowe i makadamia). A tydzień się jeszcze nie skończył… 🙂